İstanbul Maltepe’de İyi Psikolog nasıl bulunur ?Bizler genellikle içinde bulunduğumuz kafamızı karıştıran durumlarla başa çıkamadığımızda veya farklı bir görüşe ihtiyaç duyduğumuzda bir uzmandan yardım almak isteriz. Ruhsal problemleri nedeniyle psikolog desteği almak isteyen ve uzman arayışına giren pek çok insanın arama motorun da “en iyi psikolog”, “en iyi psikoterapist” gibi aramalar yaptıkları gözlemlenmiştir. Bunlar ile beraber bazen “terapist”“psikoterapist”, “aile danışmanı”“evlilik terapisti” gibi daha farklı kelimeleri de araştırılıyor.  Bazen de ruh sağlığı uzmanlarına ulaşmaya çalışırken İstanbul En İyi Psikolog” veya En İyi Psikolog İstanbul Maltepe gibi yerel araştırmalar da yapılıyor.

İstanbul Maltepe’de en iyi psikoloğu bulmak konusunda insanların özellikle psikoterapi alanında en iyisini bulmak isteklerinin altında birden çok sebep yer alır. Psikolog Mehmet Ali Yağcıoğlu’na göre bunların en başında bildikleri iyi bir terapistin olmaması, bu konuda fikir sahibi veya daha önce verimli terapi deneyimi yaşamış insanlara sormaları ya da kendilerinin veya tanıdıklarının önceden yaşadıkları verimsiz terapi deneyimleri bulunmaktadır.

Psikolog Mehmet Ali Yağcıoğlu’ndan randevu almak için tıklayınız.

İstanbul Maltepe’de ki en iyi psikolog araştırmalarımızı yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Psikolog Mehmet Ali Yağcıoğlu ilk olarak kelimelerin anlamlarını öğrenmemiz gerektiğini vurgulamaktadır. Örneğin “psikolog” demek sadece “terapi” yapan kimse demek değildir. Psikologlar kısaca; Bir bireyin veya bir grubun hareket ve davranışlarını, problemleri ve psikolojik rahatsızlıkları çözüme ulaştırmak için psikoloji ile ilgili bilgi, teori ve araştırmaları kullanan bununla birlikte çeşitli kurumlarda psikolojik araştırmalar yapan kimsedir.

Peki sizler hangi ruh haliniz için “psikolog”, “uzman psikolog”, “aile danışmanı”, “terapist” veya “psikolojik danışman” arıyorsunuz?  Her aradığınız “psikolog” bu içinde bulunduğunuz karmaşıklığa karşılık verebilir mi? Burada önemli olan, sizin ne istediğiniz, neye ihtiyaç duyduğunuz ve görüşmüş olduğunuz psikoloğun, psikolojik danışman, aile danışmanı ya da psikiyatristin nasıl bir yeterliliğe sahip olduğudur.

İstanbul Maltepe’de Online Psikolog Hizmeti Var mı?

İstanbul Maltepe’de Psikolog Mehmet Ali Yağcıoğlu online terapi hizmeti vermektedir. İstanbul Büyükçekmece’de yüz yüze yapılan seansların yerini tamamen almasa da yaygın olarak online terapi sık sık kullanılmaktadır. Bu bağlamda yapılan İstanbul Maltepe’de online terapide merak edilen konular hakkında detaylı ve açıklayıcı bilgi edinmek için “İstanbulOnline Terapi Hizmeti” adlı makaleyi okuyabilirsiniz.

Psikolog Mehmet Ali Yağcıoğlu’ndan randevu almak için tıklayınız.

İyi bir psikoloğun nitelikleri nelerdir?

Psikolog Mehmet Ali Yağcıoğlu’na göre üniversiteden yeni mezun olmuş bir psikoloğun veya psikolojik danışmanın bir bireye yardım edebilecek psikoterapi bilgisi ve deneyimi kısıtlıdır. Türkiye’ de psikoterapi eğitimleri ağırlıklı olarak özel kurum, kuruluşlar ve enstitüler tarafından; sınırlı olarak da yüksek lisans programlarında verilmektedir. Yüksek lisans programlarında verilen psikoterapi eğitimleri genelde “bilişsel-davranışçı” alanla sınırlı olmakla birlikte ülkemizde psikanalitik anlamda kapsamlı bir eğitim veren yüksek lisans programı sınırlı denecek kadar azdır.

4 yıllık lisans eğitimi sonrası psikoterapi eğitimini tamamlayan kişiye psikoterapist denir. Bu yönden Psikolog Mehmet Ali Yağcıoğlu bu konuda iyi bir psikoloğun üniversite sonrasında hangi psikoterapi eğitimlerinden ne süre geçtiği, süper vizyon alıp almadığı, mesleki yeterliliği ve deneyiminin önemli olduğunu vurgulamaktadır.

Yukarıda anlatmak istenileni şu şekilde özetleyecek olursak: Öncelikle araştırmanın çok iyi yapılmış olması gerekir çünkü bulunan her “psikolog”, “psikolojik danışman”, ”aile danışmanı” veya “psikiyatrist” size ihtiyacınız olan desteği sunamayabilir.

Örneğin “çift terapisi” için gerekli yeterliliğe ulaşmamış bir “psikolog” size ihtiyacınız olan desteği veremez. Aynı şekilde “cinsel terapi” ,“oyun terapisi” ,“aile terapisi” “cinsel sağlık” konularında yeterliliği olmayan bir psikolog da bu konuda destek veremez. Bu yüzden bulduğunuz “psikolog”, “psikolojik danışman” “terapist” veya “uzman psikolog” ile ilgili iyi bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Unutmayın ki bu durum sizlerin daha iyi bir yaşam kaliteniz olması açısından çok önemli bir süreçtir.

Psikolog Mehmet Ali Yağcıoğlu’ndan randevu almak için tıklayınız.