İstanbul Nişantaşı’ndaki En İyi Psikologlar, Bizler genellikle içinde olduğumuz kafa karıştıran ve karmaşık durumla başa çıkamadığımızda veya farklı bir bakış açısına ,farklı bir pencereye ihtiyaç duyduğumuzda bir uzmandan tavsiye almayı düşünürüz. Psikolojik problemler  nedeniyle psikolog yardımı almak isteyen ve bu konuda uzman arayışına giren pek çok kimsenin internet web sitelerinde  “en iyi psikolog”, “en iyi psikoterapist” gibi araştırmalar yaptıkları gözlemlenmiştir. Bunların dışında bazen “terapist”, “psikoterapist”, “aile danışmanı”, “evlilik terapisti” gibi daha farklı sözcükleri de araştırımaktayız.  Bazen de bir şehirdeki ruh sağlığı uzmanlarına ulaşmaya çalışırken  “İstanbul Nişantaşı’nda ki En İyi Psikolog” veya “En İyi Psikolog istanbul Nişantaşı” gibi lokal araştırmalar da yapıyoruz.

İstanbul Nişantaşı’nda en iyi psikoloğu bulma konusunda insanların özellikle psikoterapi alanında en iyisini bulma isteklerinin kökeninde pek çok neden yer alır. Bunların başında bildikleri iyi bir terapistin olmaması, birilerine verimli deneyimlerini soramamaları yada kendilerinin veya tanıdıklarının önceden yaşadıkları verimsiz terapi deneyimleri bulunmaktadır.

İstanbul Nişantaşı  en iyi psikolog araştırmalarımızı yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Öncelikle sözcüklerin anlamlarını bilmemiz gerek örnek vermek gerekirse “psikolog” demek sadece “terapi” yapan kimse demek değildir. Psikologlar kısaca; sorunları ve psikolojik rahatsızlıkları çözmek için psikoloji ile ilgili bilgi, teori ve araştırmaları kullanan bununla birlikte çeşitli kurumlarda psikolojik araştırmalar yapan kişidir.

Peki sizler hangi ruh halleriniz için “psikolog”, “uzman psikolog” ,“aile danışmanı” ,“terapist” veya “psikolojik danışman” arıyorsunuz?  Her aradığınız “psikolog” bu içinde bulunduğunuz karmaşıklığın çözülmesine yada daha az karmaşık olmasına yardım edebilirimi? Burada önemli olan, sizin neye ihtiyaç duyduğunuz ve görüşmüş olduğunuz psikoloğun, psikolojik danışman, aile danışmanı ya da psikiyatristin nasıl bir yeterliliğe sahip olduğudur.

Peki, ama iyi bir psikoloğun özellikleri nelerdir?

Öncelikle psikoloji ya da psikolojik rehber danışman lisansı sonrası aldığı psikoterapi ve süpervizyon eğitimlerdir. Çünkü dünya çapında üniversitelerin psikoloji ve psikolojik danışmanlık gibi lisans bölümlerinde psikoterapi eğitimi verilmemektedir. 4 yıl sürmekte olan lisans eğitimi boyunca öğrencilere temel olan psikoloji bilgileri, psikolojik testler, yüzeysel olarak psikoloji kuramları ve basit terapi yöntemleri hakkında bilgiler verilip öğretilmektedir. Netice itibariyle üniversiteden yeni mezun olmuş bir psikoloğun yetişkin bir bireye yardım edebilecek psikoterapi bilgisi ve deneyimi sınırlıdır.  Türkiye’ de psikoterapi eğitimleri ağırlıklı olarak özel kuruluşlar ve enstitüler tarafından;  sınırlı olarak da yüksek lisans programlarında verilmektedir. Yüksek lisans programlarında verilen psikoterapi eğitimleri daha çok “bilişsel-davranışçı” alanla sınırlı kalmakla birlikte ülkemizde psikanalitik anlamda detaylı bir eğitim veren yüksek lisans programı yok denecek kadar azdır.

Lisans eğitimi sonrası psikoterapi eğitimlerini tamamlayan kişiye psikoterapist denir. Bu açıdan bakıldığında iyi bir psikoloğun üniversite sonrasında hangi psikoterapi eğitimlerinden ne kadar süre geçtiği,  süpervizyon alıp almadığı, mesleki bilgi ve deneyimi önemlidir.

Yukarıda anlatmak istediklerimizi şu şekilde kısaltacak olursak: Öncelikle araştırmayı çok iyi yapmış olmanız lazım çünkü bulduğunuz her “psikolog”, “psikolojik danışman”, ”aile danışmanı” veya “psikiyatrist” size ihtiyacınız olan desteği vermeyebilir.

Mesela “çift terapisi” için gerekli yeterliliği  olmayan bir “psikolog” size ihtiyacınız olan yardımı yeterli seviyede veremez. Aynı biçimde“cinsel terapi” ,“oyun terapisi” ,“aile terapisi” “cinsel sağlık” konularında yeterliliği olmayan bir psikolog da bu konuda destek veremez. Bu sebepten dolayı bulduğunuz “psikolog”, “psikolojik danışman” “terapist” veya “uzman psikolog” ile ilgili iyi bir araştırma ve çalışma yapmanızı tavsiye ederim. Unutmayın ki bu durum sizlerin daha iyi bir hayat kaliteniz olması açısından çok önemli bir süreçtir. Aynı zamanda hassasiyet gösterilmesi gereken bir süreçtir.